Jak to u nás probíhá

Naše svatby

Jak pohlíží Církev československá husitská (CČSH) na manželství?

CČSH chápe manželství jako jednu ze svátostí. Muž a žena se navždy v lásce spojují před Bohem a svědky. Pod vedením duchovního si navzájem udílejí svátost a Bůh jim jejich svazek posvěcuje a uděluje jim požehnání.

Můžeme mít i my církevní svatbu?

Podmínkou udělení svátosti je členství v CČSH alespoň jednoho ze snoubenců.

Je třeba nějaká zvláštní příprava?

Jelikož na sebe snoubenci budou brát závazek na celý život, je nutná osobní příprava s duchovním. Ta obsahuje rozhovory o Bohu, o Kristu, Duchu svatém, o církvi, svátostech, Desateru, modlitbě, a současně též o výchově dětí, o životních hodnotách a o duchovní zralosti. Podrobně je probrán obřad svátosti manželství a objasněn jeho smysl. Doba přípravy je individuální, a proto neváhejte kontaktovat duchovního se svým záměrem co nejdříve a domluvte si následný postup.

Budeme se muset ještě nechat oddat na úřadě?

Nikoli. Pokud je svátost manželství i veřejnoprávním aktem, má stejnou právní platnost jako obřad na úřadě.

Co budeme potřebovat z právního hlediska?

Pouze platné Osvědčení o způsobilosti k uzavření církevního sňatku vydané matrikou příslušného obecního nebo městského úřadu a dva plnoleté svědky k obřadu.

A co když jsme oddáni a požadujeme pouze svátost?

V takovém případě vám bude stačit váš oddací list.

Co když už jsem rozvedený/á?

I rozvedení mohou mít církevní svatbu. Zde se volí individuální přístup. Je nutné, aby rozvedený/á ještě před vlastním obřadem vykonal/a svátost pokání – smíření. V takovém případě má svátost manželství v obřadu zahrnutu kající část.

Musí být církevní svatba v kostele?

Obřad tradičně probíhá v kostele nebo v modlitebně CČSH, ale po domluvě s duchovním lze vybrat i jiné vhodné místo.

Kolik to bude stát?

Za svátosti žádné poplatky nejsou. Manželé mohou poskytnout dar náboženské obci, ve které svátost přijali.

Večery pro snoubence tel. +420 777 737 757 nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naše svatby

Zdeněk a Monika

Shodli jsme se na tom, že po těch společných letech nám svatba dala v danou chvíli pocit jistoty. Tím, že vše dopadlo tak, jak dopadlo a celé se to odehrálo před Bohem, jsme věděli, že tak je to všechno správné. Dodnes, můžu to říct asi za oba, to byl asi jeden z těch nejhezčích dnů našich životů. A vlastně si ani neumím představit, že by jich takových mělo být hodně. Proto si toho vážíme, i toho, že jste s námi tak významný den prošel.

Aleš a Martina

Moc si vážíme celé přípravy na svátost, z poznatků získaných při přípravě čerpáme i pět let po svatbě. Krásný obřad svátosti manželství v kostele Nanebevzeti Panny Marie, díky přípravě jsme věděli kdy přijde jaký krok, co budeme říkat a společně si to mohli s rodinou užít.

Jirka a Bára

Co nám příprava na svatbu dala? Oba jsme se shodli, že příprava nám dala více a byla pro nás důležitější, než samotný obřad. Ujistili jsme se, že naše rozhodnutí je správné, poznali se o něco víc a hlouběji, a každé setkání nás donutilo se zamyslet, a řešit otázky ohledně budoucnosti, ale také nás svým způsobem uklidnilo. Obřad jako takový už byl jen pověstná třešnička na vrcholku dortu. Náš den D byl jedinečný a jen náš - a to i díky Vláďovi.

Martin a Pavlína

Díky přípravě na svátost jsme se mohli v dnešní uspěchané době zastavit a uvědomit si, že čas je relevantní a chceme ho trávit hlavně společně. Při našich setkáních s panem farářem jsme se opět blíže poznali a navzájem otevřeli, také jsme si obřad dopředu nacvičili a přesně věděli jak bude náš den probíhat. V přítomnosti Vládi jsme se ve svatební den cítili klidně a uvolněně. Vláďa obřad přizpůsobil nám na míru, při setkáních nás pozoroval a postupně poznával. Obřad díky tomu byl nádherný a velmi osobní. Smáli jsme se a plakali. Byl to krásný a nezapomenutelný zážitek.

Willi a Sára

Děkujeme oba za krásný a dojemný obřad. Byla to ta nejkrásnější svatba jakou jsme si mohli přát i v deštivém počasí ?